Clomid – Wszystko co musisz wiedzieć

clomid wszystko co musisz wiedzieć, skutki uboczne clomid, jak działa clomid

Jeśli rozważasz przyjmowanie leków zwiększających wydajność, takich jak sterydy anaboliczne, lub jesteś w środku cyklu, musisz wiedzieć, co wiąże się z przywróceniem normalnego funkcjonowania po zaprzestaniu przyjmowania tych leków. Niektórzy mężczyźni stosują terapię po cyklu (PCT), protokół przywracania normalnego poziomu testosteronu za pomocą leków takich jak Clomid) i inne. W tym artykule przedstawimy wam jak działa Clomid.

Czym jest Clomid?

Clomid (cytrynian klomifenu) jest selektywnym modulatorem receptora estrogenowego (SERM) przepisywanym przede wszystkim w leczeniu niepłodności u mężczyzn i kobiet poprzez stymulację produkcji nasienia lub owulacji. Clomid jest zwykle przepisywany osobom z pewnymi schorzeniami, na przykład kobietom z zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub niektórymi formami braku miesiączki (gdy czyjaś miesiączka ustaje). Clomid pomaga tym osobom zajść w ciążę, wyzwalając produkcję hormonów płciowych, w tym hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH).

W przypadku mężczyzn Clomid może być przepisywany poza wskazaniami w celu leczenia wtórnego hipogonadyzmu, stanu, który może rozwinąć się w wyniku długotrwałego stosowania sterydów. We wtórnym hipogonadyzmie mózg nie przekazuje jądrom, aby produkowały hormony płciowe, takie jak testosteron. Ponieważ Clomid zwiększa poziom testosteronu w surowicy (ilość testosteronu we krwi), to leczenie bezpłodności zyskuje popularność wśród kulturystów i innych zainteresowanych PCT

Kiedy stosować Clomid?

Kiedy przestajesz używać sterydów anabolicznych, poziom estrogenu wzrasta, podczas gdy testosteron obniża się, ponieważ twoje ciało ponownie kalibruje poziom hormonów. Selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM), takie jak Clomid, mogą przeciwdziałać temu efektowi, regulując poziom estrogenu i umożliwiając wzrost testosteronu. 

Clomid pomaga blokować estrogen i związane z nim działania niepożądane, a tym samym zwiększa poziom testosteronu. To da twoim jądrom bardzo potrzebny bodziec, aby ponownie zacząć produkować więcej testosteronu w sposób naturalny, bez polegania na efektach sterydów.

Skutki uboczne stosowania Clomid

Potencjalne ryzyko skutków ubocznych Clomidu obejmuje depresję i drażliwość; niektórzy mężczyźni doświadczają negatywnych zmian nastroju podczas stosowania Clomidu. Inne skutki uboczne jakie mogą wystąpić to:

  • Bóle głowy
  • Uderzenia gorąca
  • Biegunka
  • Nudności

Clomid to lek, który może powodować skutki uboczne, jeśli nie jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Jednak badania wykazały, że nawet przy długotrwałym stosowaniu Clomid bezpiecznie i skutecznie leczy hipogonadyzm u mężczyzn z niewielkimi skutkami ubocznymi.

Jak długo stosować Clomid po cyklu sterydowym?

Po cyklu sterydowym cykl PCT z użyciem Clomidu powinien trwać co najmniej 4 tygodnie. Terapia po cyklu 4-8 tygodni jest uważana za standard, a 8 tygodni jest rozważana głównie przez tych kulturystów, którzy używają najsilniejszych sterydów. Dla większości ludzi 4 tygodnie PCT zwykle wystarczają, aby stymulować funkcję testosteronu.